To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Jūsų rankos virpa...

- Jūsų rankos virpa. Matyt, daug geriate?
- Ką jūs, daktare! Daugiau išlaistau...

  • Suteikdami pagalbą sušalusiam žmogui, netrinkite jo odos, nes suaktyvės kraujotaka paviršiuje ir šaltas kraujas iš odos nukeliaus į vidaus organus.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Kai skauda gerklę, reikia gerti ne karštus, o šiltus gėrimus, nes karšti tik didina uždegimą. Rūgščios sultys ir citrusiniai vaisiai sergant tonzilitu ar laringitu netinkami, nes ...

Tuberkuliozė: nemirtinga mikobakterija puola pavargusius žmones

Tuberkuliozė nėra išnykusi ar užmiršta liga. Ja serga ištisos šeimos, platina nesigydantieji. Pastariesiems gali būti taikoma priverstinė hospitalizacija, bet Kauno savivaldybės taryba per visą kadenciją nesugebėjo sudaryti specialios komisijos, būtinos šiam tikslui.

Geros dešimtmečio tendencijos

Nuo 2668 ligonių iki 1754 - tiek Lietuvoje per pastaruosius dešimt metų sumažėjo sergamumas tuberkulioze. Mažiau nei dešimtadalis šių skaičių tenka Kaunui.

Būtų galima tuo džiaugtis, bet kai Tuberkuliozės ligoninės palatoje matai jauną moterį, atvykusią tiesiai iš gimdymo namų, atskirtą nuo naujagimio, džiaugsmas išblėsta.

"Šiai moteriai po gimdymo diagnozuota išplitusi plaučių, stuburo ir centrinės nervų sistemos tuberkuliozė - meningitas", - sunkias tik vienos pacientės ligos komplikacijas išvardijo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Romainių tuberkuliozės ligoninės skyriaus vedėja gydytoja Stanislava Manukian.

Kai nusilpsta imunitetas

Išbalęs veidas, nuolat kankinantis kosulys - tai tik išoriniai šios ligoninės pacientų požymiai. Ligonių artimieji yra potencialūs tuberkuliozės mikobakterijų nešiotojai ar net taip pat ligoniai.

Keturių asmenų šeimos tėvui buvo diagnozuota atvira plaučių tuberkuliozė. Patikrinus jo žmonos, suaugusios dukters ir paauglio sūnaus sveikatą buvo konstatuota, kad jie yra sveiki. Tačiau po metų ši liga jau buvo diagnozuota dukrai, o likusieji šeimos nariai dar buvo sveiki.

"Aiškinantis ligonio dukters užsikrėtimo priežastis išaiškėjo, kad moteris išsekusi dėl nuolatinės įtampos darbe ir skyrybų su vyru. Imuninę sistemą slopina ilgalaikis stresas, nevisavertė mityba, alkoholio ir narkotikų vartojimas. Imunitetas ypač nukenčia užsikrėtus žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), sergant cukriniu diabetu, inkstų funkcijos nepakankamumu, vartojant imunosupresantus po organų transplantacijos, taip pat vaistus nuo lėtinių ligų", - aiškina Ambulatorinio diagnostikos skyriaus vedėja S.Manukian.

Pakenkė žarnyno veiklai

Maždaug dešimtadalis ar net penktadalis asmenų, dažniausiai šeimos narių, suserga tuberkulioze trejų ketverių metų laikotarpiu nuo kontakto su ligoniu pradžios. Kiti išlieka sveiki.

Dar vienam Tuberkuliozės ligoninės pacientui, 54-erių vyrui, nustatyta labai išplitusi ir žaibiškai progresavusi plaučių tuberkuliozė. Ji labai pakenkė ligonio žarnyno veiklai.
"Prieš pusę metų šiam pacientui buvo atlikta širdies persodinimo operacija ir taikomas intensyvus imunosupresinis gydymas, kad būtų išvengta organo atmetimo reakcijos", - pridūrė gydytoja pulmonologė S.Manukian.

Svarbu visiškai pasveikti

Kaip sutramdyti tuberkuliozę, kuri yra užkrečiama liga, svarsto visas pasaulis.
"Šių tikslų siekiama įvairiose sveikatos priežiūros grandyse įgyvendinant Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamą tiesiogiai kontroliuojamo gydymo strategiją", - atkreipia dėmesį gydytoja S.Manukian.

Ji akcentuoja, kad tuberkulioze sergančių ir šią ligą platinančių ligonių gydymas yra efektyviausia prevencijos priemonė. Taip nutraukiama užkrato grandinė ir neleidžiama formuotis atsparioms tuberkuliozės formoms.

Pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis žmogus. Jis platina tuberkuliozės mikobakterijas. Ligoniui kosint, kalbant, čiaudint su smulkiais oro pursleliais tuberkuliozės mikobakterijos patenka į aplinką ir šalia esantys žmonės, jų įkvėpę, gali apsikrėsti. Užsikrėtimo tikimybė didesnė, jei kontaktas su sergančiu asmeniu yra ilgalaikis. Taigi didžiausia tikimybė užsikrėsti yra šeimos nariams ir bendradarbiams.

Liga pakeitė orientaciją

Tuberkuliozės ligoninės vyr. gydytojas Algimantas Tarūta apgailestauja, kad dar yra nemažai žmonių, kurie nesigydo, netgi sirgdami atviros ar atsparios antibiotikams tuberkuliozės formomis. Jos yra pačios pavojingiausios.

"Būna ligonių, kurie iš pradžių sutinka gydytis, bet paskui jiems tai nusibosta, nes šios ligos gydymas yra labai ilgas, ir vaistų nebevartoja. Net iš ligoninės išeina, gydymo nebaigus, arba dėl netinkamo kitiems ligoniams kenkiančio elgesio esame priversti juos išprašyti", - pasakoja gydytojas A.Tarūta.

Jis kalba apie asocialius asmenis, prie kurių dėl jų gyvenimo būdo itin limpa tuberkuliozė. Kad ir kaip būtų keista, prieš šimtą metų tai buvo inteligentų liga.
Tuberkuliozės ligoninės vadovui apmaudu, kad Kauno miesto savivaldybė neranda laiko suburti komisiją, kurios bei teismo sprendimu gydymo vengiantys ligą platinantys žmonės nukreipiami į Alytaus tuberkuliozės ligoninę. Ten jie gydomi priverstinai.

Per daiktus neužsikrečiama

Gydytojai pulmonologai ramina, kad atsitiktiniai trumpalaikiai kontaktai autobuse, parduotuvėje, kavinėje ir kitose viešose erdvėse didesnio pavojaus nekelia. Ligoniai, sergantys inkstų, kaulų, limfmazgių, pleuros ir kitų organų tuberkulioze, užkrėsti kitų žmonių negali. Pavojingi tik sergantieji plaučių tuberkulioze.

"Taip pat klaidinga nuomonė, kad užsikrėsti galima per tuos pačius buityje naudojamus daiktus - indus, patalynę, rankšluosčius, knygas, naudojantis tuo pačiu telefonu ir pan.", - priduria gydytoja S.Manukian.

Svarbu tai, kad žmogus, sergantis aktyvia plaučių tuberkuliozės forma, neatsparia antibiotikams, dažniausiai aplinkinių sveikatai pavojaus nekelia, jei bent tris savaites yra efektyviai gydomas. Dauguma užsikrėtusiųjų tuberkulioze taip ir nesuserga. Tai priklauso nuo imuninės sistemos, kaip ji sugeba neleisti organizme daugintis į jį patekusioms bakterijoms.

Diegs naujus metodus

Ypač nepalankus dvigubos infekcijos derinys - ŽIV ir mikobakterijos, nes užsikrėtus žmogaus imunodeficito virusu pagreitėja mikobakterijų progresavimas ir atvirkščiai. Tai lemia ne tik nusilpusi ŽIV užsikrėtusiųjų imuninė sistema: mikobakterijos skatina ŽIV virusų dauginimąsi.

Tuberkuliozė gali pažeisti ne tik plaučius, bet ir kaulus, sąnarius, šlapimo takus, centrinę nervų ir limfinę sistemas, raumenis, kaulų čiulpus. Vienu metu gali pažeisti kelias organų sistemas. Kad to neatsitiktų, labai svarbu ankstyva ligos diagnostika.
Vilties šioje srityje teikia medicinos pažanga. Pavyzdžiui, tuberkuliozės mikobakterijas tiriant "Bactec 460" sistema, jos aptinkamos per dvi savaites. Be to, genetiniais metodais bandinyje nustatomi infekcinių ligų sukėlėjų DNR. Šie rezultatai gaunami per 1-2 dienas.

"Dar visai neseniai šie metodai buvo naudojami tik moksliniuose darbuose, o dabar taikomi ir gydymo įstaigų laboratorijose. Mes šį metodą tikimės įdiegti dar šiais metais", - pradžiugino Tuberkuliozės ligoninės direktorius A.Tarūta.

Tuberkuliozės simptomai:

 

  • Greitas nuovargis,
  • bendras silpnumas,
  • svorio netekimas,
  • pablogėjęs apetitas,
  • prakaitavimas,
  • ilgalaikis kosulys,
  • karščiavimas.

 

Stuburą pažeidusi tuberkuliozė gali pasireikšti nugaros skausmais, pažeidusi inkstus gali sukelti šlapinimąsi krauju.

Diagnostika

Labiausiai paplitusi ir pavojingiausia plaučių tuberkuliozė diagnozuojama atliekant krūtinės ląstos rentgenogramą.

Diagnozę patvirtinantys metodai yra bakteriologiniai. Visais atvejais yra atliekama skreplių tepinėlio mikroskopija. Ligoniai, kurių skreplių tepinėlyje randama tuberkuliozės bakterijų, yra pavojingiausi, nes viename mililitre skreplių yra daugiau nei 5-10 tūkst. bakterijų.

Auginant skreplių pasėlius ant specialių mitybinių terpių, išskiriamos grynos mikobakterijų kultūros. Jos išauga per 4-8 savaites (tiriant "Bactec 460" - per 2-3 savaites) ir tik tada, kai viename mililitre skreplių yra nuo 100 iki 1000 bakterijų.

Gydymas

Tuberkuliozės gydymas dažniausiai trunka 6-8 mėnesius. Labai svarbu baigti visą gydymo kursą. Nereguliariai vartojant vaistus nuo tuberkuliozės, susiformuoja naujos, atsparios vaistams tuberkuliozės mikobakterijos. Pati efektyviausia gydymo strategija - tiesiogiai kontroliuojamas vaistų vartojimas. Ypač sudėtinga kontrolė asmenų, kurie serga atsparia tuberkulioze, jų gydymas trunka net dvejus metus.


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai