To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Žinai, mano šuo išgelbėjo man gyvybę..

Kalbasi du vyriškiai:
- Žinai, mano šuo išgelbėjo man gyvybę, - pasakoja vienas.
- Kaip?
- Kai sirgau, jis gulėjo prie mano lovos ir neleido nė vienam gydytojui prisiartinti prie manęs.

  • Moterims, vyresnėms nei 35 metai, rekomenduojama reguliariai tikrintis dėl gimdos kaklelio vėžio. Šią sunkią ligą galima lengvai išgydyti, nustačius pradinėse stadijose.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Menstruacijų laikas – jei mėnesinės prasidėjo iki 12 m. ir baigėsi po 50 m. rizika susirgti krūties vėžiu truputį padidėja.

Osteoporozė - liga, prasidedanti vaikystėje

Daugelis vyresnių nei 50 metų žmonių susiduria su kaulų retėjimo problema. Osteoporozė - liga, kuriai būdinga kaulų lūžiai dėl menkiausių traumų. Nors nuo šios ligos dažniausiai kenčia vyresnės moterys, tačiau ja serga ir vyrai. Anksčiau osteoporozė buvo laikoma senatvės liga, dabar manoma, kad lemia, koks kaulinis audinys susiformavo.

Liga prasideda ir trisdešimtmečiams

Kalcis - tarsi kaulų statybinė medžiaga, kai jo trūksta, žmogus gali tapti invalidu. Pasak gydytojos Violetos Talaikienės, osteoporozė yra nepastebima, o išoriškai pamatoma tada, kai žmogus patiria kaulų lūžius dėl menkų traumų. "Su osteoporozės pasekmėmis susiduria vyresni nei 60 metų žmonės, tačiau liga prasideda daug anksčiau. Paauglystėje ir jaunystėje formuojasi kaulinis audinys, o apie 30-uosius žmogaus metus jis pradeda silpnėti ir nykti.

Anksčiau buvo sakoma, kad osteoporozė - senatvės liga, tačiau dabar manoma, kad problemos iškyla dar vaikystėje. Kai formuojasi kaulinis audinys, jo stiprumas priklauso nuo įvairių priežasčių. Stipresni kaulai būna tų, kurie vaikystėje tinkamai maitinosi, daug judėjo, - pasakojo V.Talaikienė. - Norint išvengti ligos, reikia valgyti pieno produktų, daržovių, vartoti maisto papildų. Labai svarbu į tai atsižvelgti paauglystėje, kai itin stipriai auga vaikas. Tai laikotarpis, kai per 2-3 metus užsiauginama kaulų masė sunaudojama per 30 metų".

Svarbus kalcis

Ne tik jaunystėje, tačiau ir per visą gyvenimą reikia vartoti pakankamai produktų, turinčių kalcio. Anot V.Talaikienės, apie 99 procentus žmogaus organizme esančio kalcio yra dantyse ir kauluose, o apie 1 procentą - ląstelėse. "Žmogaus organizme esančiuose skysčiuose kalcio būna apie 0,1 procento. Jeigu organizmui trūksta kalcio, jis pasisavinamas iš kaulų, tad svarbu atkurti išeikvotą normą", - įsitikinusi V.Talaikienė.

Gydytoja teigė, kad 11-18 metų jaunuoliai per dieną turėtų gauti apie 800 miligramų kalcio. Suaugusiam žmogui ši norma yra apie 1200-1500 miligramų. "Vienkartinė kalcio dozė neturėtų būti didesnė nei 500 miligramų, tada jis geriau pasisavinamas. Negalima jo vartoti su geležies preparatais, žinoma, nereikia persistengti ir vartoti per didelės dozės, - sakė V.Talaikienė. - Geriausiai kalcis pasisavinamas su maisto produktais. Reikia valgyti kuo daugiau pieno produktų: sūrio, jogurto. Vertėtų rinktis ir lapines daržoves, duoną, grūdų produktus. Deja, dabar maisto produktai ne tokie kaip būdavo anksčiau. Pasikeitusi dirvožemio sudėtis pakeitė ir produktus, tad juose nepakanka kalcio, kurio reikia žmogui. Dabar rekomenduojama vartoti ir maisto papildų, jie kompensuos medžiagų trūkumą".

Kaip apsisaugoti?

"Osteoporozė - griaučių liga, kuriai būdinga maža kaulų masė ir kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai. Ligonis kenčia nuo padidėjusio kaulų trapumo ir jų polinkio lūžti. Šia liga pasaulyje serga daug žmonių, ji yra antra pagal sergančiųjų gausumą po širdies kraujagyslių ligų. Viena iš trijų moterų ir vienas iš aštuonių vyrų per gyvenimą patiria bent 1 osteoporozinį kaulų lūžį.

Gaila, bet dalis žmonių lieka invalidais, - sakė V.Talaikienė. - Norint apsisaugoti nuo ligos, reikia sveikata rūpintis nuo vaikystės. Svarbu vartoti kalcio turinčius produktus, vitaminą D. Baltymai yra labai naudingi, nes stiprina kaulinę masę, skatina hormonų sintezę. Taip pat svarbu būti fiziškai aktyviems. Daug judantys vaikai turi stipresnį kaulinį audinį. Vyresni žmonės turi būti pakankamai aktyvūs, nes kuo stipresni raumenys, tuo mažesnė traumų tikimybė".

Gydytoja perspėjo, kad rūkymas skatina ligos vystymąsi. Kuo anksčiau žmogus pradeda rūkyti, tuo didesnė tikimybė susirgti osteoporoze. "Nikotinas kenkia kauliniam audiniui, tad labai svarbu nerūkyti. Šis žalingas įprotis ypač kenkia merginoms, vyrai turėtų vengti alkoholio. Jiems tai yra vienas iš didesnių rizikos faktorių ir gali skatinti ligos progresavimą, - sakė V.Talaikienė. - Osteoporozei vystytis turi įtakos ir kūno sudėjimas. Vieni žmonės būna stambesnių kaulų, kiti - smulkesnių, tad galima sakyti, kad liga turi ir genetinį rizikos faktorių".

V.Talaikienė tikino, kad kūno masė taip pat turi reikšmės ligos eigai. Plonesni asmenys rizikuoja dažniau patirti osteoporozinius kaulų lūžius. Rizikos grupei priklauso vyresni nei 40 metų žmonės. Moterims, kurioms prasidėjo menopauzė, didesnė tikimybė sulaukti ligos komplikacijų.

Svarbu tikrintis sveikatą

Kaip "Sekundei" sakė gydytoja V.Talaikienė, vyresnio amžiaus žmonės turėtų pasimatuoti kaulų mineralinį tankį. Panevėžyje ši paslauga atliekama Konsultacijų poliklinikoje. "Medicina žengia į priekį ir galima užbėgti ligai už akių. Kaune yra naujas aparatas, jis - vienintelis Baltijos šalyse, tad lietuviai gali sužinoti, ar rizikuoja sirgti osteoporoze, - teigė V.Talaikienė. - Pirmasis žingsnis, padedantis išvengti ligos komplikacijų ir sužinoti, kiek sumažėjusi kaulų masė, yra kaulų mineralinio tankio tyrimas. Jei liga nėra pažengusi, pakaks vartoti kalcio preparatus, judėti ir prižiūrėti save. Jei reikia, gydytojas skiria gydytis vaistais. Jie slopina kaulinio audinio ardymą, skatina jo gamybą. Nors liga nepagydoma, tačiau galima stabilizuoti jos eigą ir išvengti komplikacijų".

Gydytoja tikino, kad Lietuvoje gydoma patikimais preparatais, kurie sumažina kaulų lūžių riziką. "Nesigydantis žmogus gali patirti rimtų komplikacijų. Dažniausiai pasitaiko šlaunikaulio lūžis, jis itin pavojingas, nes pusė patyrusiųjų šį lūžį miršta per pusmetį, o kiti lieka neįgalūs. Dažnai patiriami ir stuburo slankstelių lūžiai. Jie gali būti nepastebimi, žmogų vargina skausmas, jis kūprinasi, deformuojasi krūtinės ląsta, pakenkiami vidaus organai, tačiau ligonis tai priskiria kitiems negalavimams, - sakė V.Talaikienė. - Tik rūpindamiesi savo sveikata, vartodami tinkamus preparatus, valgydami reikalingus produktus, daug judėdami ir atsisakydami žalingų įpročių galėsite išvengti pavojingų ligų ir jų komplikacijų".

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai